børne-og-ungdomslitteratur: Forskelle mellem versioner
Fra Skrivekunst.dk
No edit summary |
|||
| Linje 12: | Linje 12: | ||
===''Dual audience''=== | ===''Dual audience''=== | ||
En gruppe af bøger tiltaler flere aldersgrupper, fx både børn og voksne, og man siger at de har et ''dual audience'' (Barbara Wall), at det er ''crossover fiction'' (Sandra Becket) eller at der er tale om ''allalderlitteratur'' (norsk). | En gruppe af bøger tiltaler flere aldersgrupper, fx både børn og voksne, og man siger at de har et ''dual audience'' (Barbara Wall), at det er ''crossover fiction'' (Sandra Becket) eller at der er tale om ''allalderlitteratur'' (norsk). | ||
== Definitioner på børnelitteratur == | == Definitioner på børnelitteratur == | ||
Versionen fra 4. mar. 2021, 20:02
Genrer og målgrupper
Børnelitteraturen kategoriseres på nogle måder anderledes end voksenlitteraturen – især er der stort fokus på aldersmålgruppen. Når børnelitteratur kategoriseres tænkes der ofte mere på voksne end børn fordi det meget ofte er lærere, bibliotekarer og forældre der udvælger litteratur til børn.
Billedbog
Kapitelbog
Ungdomsromaner og young adult
Dual audience
En gruppe af bøger tiltaler flere aldersgrupper, fx både børn og voksne, og man siger at de har et dual audience (Barbara Wall), at det er crossover fiction (Sandra Becket) eller at der er tale om allalderlitteratur (norsk).
Definitioner på børnelitteratur
Læs mere om
Definitioner på børnelitteratur
Børnelitteraturens historie
Læs mere om
Børnelitteraturens historie
| Skrivekunst | |||
|---|---|---|---|
| Form |
| ||
| Indhold |
| ||
| Handling | |||
| Personer | |||
| Miljø | |||
| Tema | |||
| Virkemidler |
| ||
| Livsstil |
| ||
| |||
| Skrivekonkurrencer (0) | |||
| Forlag (156) | |||
| Teoretisk baggrundsviden | |||
|---|---|---|---|
| Grammatik
og Semantik |
Ord |
| |
| Fraser | |||
| Tekster |
| ||
| Pragmatik |
| ||
| Litteratur | |||
| Kultur og medier |
| ||